Przyroda prawdę nam powie

Przyroda prawdę nam powie

Bardzo duże znaczenie przy orientowaniu się w terenie bez mapy ma umiejętność wyciągania wniosków na podstawie charakterystycznych cech napotykanych przedmiotów oraz roślin. Wiele z nich jest zdeterminowanych aktywnością słońca, a to z kolei ma siłą rzeczy związek z kierunkami geograficznymi. Za pierwszy przykład z brzegu mogą służyć rośliny. Wegetują one szybciej i lepiej od południa, dlatego napotkanie wyraźnie bujniejszej roślinności może stanowić istotną wskazówkę co do naszej lokalizacji. Spójrzmy nieco w górę na korony drzew. Te rosnące samotnie są zwykle bardziej rozwinięte od strony południowej. Po stronie północnej, a więc zacienionej, kora jest grubsza i często pokryta mchem.

Rzecz jasna w naszych ocenach trzeba zachować umiar i nie polegać wyłącznie na pojedynczym kryterium. Forma korony drzew bywa także zdeterminowana kierunkiem wiejącego wiatru. Jeśli wiatry wieją z zachodu, drzewo pochyla się nieco w kierunku wschodnim. Źródłem informacji mogą być także słoje ściętych drzew. Są one bardziej rozszerzone od strony południowej. Warto zapoznać się z innymi detalami dotyczącymi oceny roślin w kontekście kierunków.

Zwracajmy uwagę także na mchy oraz porosty. Rozwijają się one najlepiej na obszarach zacienionych, w których łatwiej o wilgoć, a więc od północy. Strona południowa z kolei jest bardziej szorstka i wysuszona. To istotne informacje, które polecamy zapamiętać przed wyruszeniem w drogę.